Pierwsza ważna kwestia dotycząca śniadania jest związana z tym kiedy właściwie powinniśmy je jeść. Ogólna zasada jest taka, że pierwszy posiłek powinniśmy zjeść mniej więcej do pół godziny po przebudzeniu. Jest to ważne przede wszystkim dlatego, że jeżeli nie zjemy rano śniadania w odpowiednim czasie dochodzi najczęściej do zaburzeń apetytu i uczucia sytości przez cały dzień. Najczęściej dzieje się wtedy to:

gfdfghjkl;http://www.obrazki.jeja.pl/59548,gdy-jestem-glodny.html

Druga ważna kwestia to ile procent naszego dziennego zapotrzebowania kalorycznego powinniśmy przeznaczać na śniadanie? Standardowo śniadanie powinno dostarczyć organizmowi około 20 do 25 procent potrzebnej energii. Przykładowo, jeśli moje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne to 1850 kcal, moje śniadanie powinno zawierać ok 460 kcal. Pierwsza dawka energii, jest niezwykle ważna – jeśli wybierzesz taką odczuwalną błyskawicznie(czyli np. drożdżówka, batonik), to tak samo szybko zniknie jak się pojawiła, podobnie z uczuciem sytości.

jestes-ciagle-zmeczona-oto-6-prawdopodobnych-przyczyn_57c6ea01https://www.cosmopolitan.pl/zdrowie/11368/jestes-ciagle-zmeczona-oto-6-prawdopodobnych-przyczyn

Trzecie co przychodzi na myśl. Niezwykle istotna jest jakość śniadania. Co to dokładniej oznacza? W jego skład powinny wchodzić:

  • węglowodany złożone(pełnoziarniste produkty zbożowe takie jak: płatki owsiane, chleb razowy,  różnego rodzaju pełnoziarniste kasze)
  • pełnowartościowe białka(jaja, produkty mleczne, mięso)
  • tłuszcze bogate w jednonienasycone kwasy tłuszczowe(tłuszcze roślinne na zimnotłoczone takie jak oliwa, olej rzepakowy, orzechy)
  • wapń 200-300mg(produkty mleczne)
  • błonnik, witaminy i minerały(warzywa i owoce).

 

infografdietgggggggggg

Do najczęściej popełnianych błędów śniadaniowych należą:

  • zbyt TŁUSTE śniadanie(połączenie kilku tłustych produktów jak ser żółty, tłusta szynka, masło i często dodatek jakiegoś sosu)
  • śniadanie składające się głównie z CUKRÓW PROSTYCH(np. płatki kukurydziane, z cukrem, suszonymi owocami i mlekiem)
  • BRAK WARZYW I OWOCÓW(np. w jogurtach owocowych jest niewiele owoców, za to w zamian bardzo dużo cukru, jeżeli chodzi o warzywa to często jedynym warzywem na śniadanie jest plasterek pomidora)
  • bogate w IZOMERY TRANS zawarte w przetworzonej żywności(np. gotowe „pizzerinki”, ciastka, rogaliki)
  • znikoma ilość BŁONNIKA jasne pieczywo, brak warzyw czy owoców.

Przykłady pełnowartościowych, zdrowych śniadań pojawią się na naszym blogu w dziale przepisy.

Dietetyk z wykształcenia i serca,
mgr Sandra Wasielke